Organizacje pozarządowe
Kontrola stowarzyszeń
Zgodnie z ustawą z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadza katalog "instytucji obowiązanych", zobligowanych do podejmowania określonych działań w celu przeciwdziałania wprowadzania do obrotu wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.
Zgodnie z ustawą do instytucji obowiązanych zalicza się m.in.:
- Stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, utworzone na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzona jako pojedyncza informacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane;
- Fundacje ustanowione na podstawie ustawy o fundacjach w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane;
- Podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.
Czy Twoja organizacja jest instytucją obowiązaną?
Na mocy art. 130 ust. 2 pkt. 2-3 w związku z art. 2 ust. 1 pkt. 21-22 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz art. 25a ustawy Prawo o stowarzyszeniach i art. 14a ustawy o fundacjach, Starosta Gryfiński, wzywa nadzorowane organizacje do udzielenia wyjaśnień:
- Czy organizacja przyjmuje lub dokonuje płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane?
- Czy organizacja prowadzi działalność w zakresie gier losowych (przez które rozumie się np. charytatywne loterie fantowe)?
Odpowiedź w formie pisemnych wyjaśnień (oświadczenie) podpisuje osoba umocowana do reprezentowania stowarzyszenia/fundacji zgodnie z zapisami statutu.
Kontrola instytucji obowiązanych:
Jeżeli na któreś z powyższych pytań organizacja odpowiedziała twierdząco to jest instytucją obowiązaną i zostanie poddana kontroli w zakresie realizacji obowiązków określonych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z ustawą, w ramach sprawowanego nadzoru kontrolę sprawują starostowie - w odniesieniu do stowarzyszeń oraz ministrowie lub starostowie - w odniesieniu do fundacji.
Miejsce złożenia dokumentów:
Starostwo Powiatowe w Gryfinie, Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystki, ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.
- Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
Załącznik: Oświadczenie o praniu brudnych pieniędzy PDF , DOCX .
data opublikowania: 2019-01-02 14:03:05
data ostatniej aktualizacji: 2024-02-16 08:48:45
Strona odwiedzona 2580 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Katarzyna Łabuda
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga